Amphenol Industrial PC00SE-12-10P(SR)
PC00SE-12-10P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC00SE-12-10P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PC00SE-12-10P(SR).pdf
Availability of PC00SE-12-10P(SR)
QUANTITY
PC00SE-12-10P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00SE-12-10P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC00SE-12-10P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00SE-12-10P(SR)
Related LinksPC00SE-1, PC00SE-12-10P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00SE-12-10P(SR) Details Description
Related parts for PC00SE-12-10P(SR)
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 29PSI MAX datasheet.pdf
IC CURRENT MIRROR SM8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf