Amphenol Industrial PC00SE-16-23S
PC00SE-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PC00SE-16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PC00SE-16-23S.pdf
Availability of PC00SE-16-23S
QUANTITY
PC00SE-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00SE-16-23S
Internal Part NumberEIS-PC00SE-16-23S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00SE-16-23S
Related LinksPC00SE, PC00SE-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00SE-16-23S Details Description
Related parts for PC00SE-16-23S
RELAY SSR SCR 3PH 25A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
PNEUM ACTUATOR 22MM KEY 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf