Amphenol Industrial PC00SE-22-55S(SR)
PC00SE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC00SE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PC00SE-22-55S(SR).pdf
Availability of PC00SE-22-55S(SR)
QUANTITY
PC00SE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00SE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC00SE-22-55S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00SE-22-55S(SR)
Related LinksPC00SE-2, PC00SE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00SE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PC00SE-22-55S(SR)
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf