Amphenol Industrial PC01A-12-10P(SR)
PC01A-12-10P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01A-12-10P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01A-12-10P(SR).pdf
Availability of PC01A-12-10P(SR)
QUANTITY
PC01A-12-10P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01A-12-10P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01A-12-10P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01A-12-10P(SR)
Related LinksPC01A-12, PC01A-12-10P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01A-12-10P(SR) Details Description
Related parts for PC01A-12-10P(SR)
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
2.0 WTB REC HSG 4CKT datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
OSC CMEMS 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf