Amphenol Industrial PC01W-10-6S
PC01W-10-6S picture photo
Mfg. Part Number
PC01W-10-6S
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC01W-10-6S.pdf
Availability of PC01W-10-6S
QUANTITY
PC01W-10-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01W-10-6S
Internal Part NumberEIS-PC01W-10-6S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01W-10-6S
Related LinksPC01W, PC01W-10-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01W-10-6S Details Description
Related parts for PC01W-10-6S
ADAPTER USB A MALE TO A MALE datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLTAGE OUT 85-250V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf