Vishay/Beyschlag PC0200WJ30238BJ1
PC0200WJ30238BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PC0200WJ30238BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3000PF 14KV DISK
Datasheet Download
PC0200WJ30238BJ1.pdf
Availability of PC0200WJ30238BJ1
QUANTITY
PC0200WJ30238BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC0200WJ30238BJ1
Internal Part NumberEIS-PC0200WJ30238BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC0200WJ30238BJ1
Related LinksPC0200WJ, PC0200WJ30238BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PC0200WJ30238BJ1 Details Description
Related parts for PC0200WJ30238BJ1
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 21A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.12K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf