Amphenol Industrial PC02A-16-23P
PC02A-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PC02A-16-23P
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PC02A-16-23P.pdf
Availability of PC02A-16-23P
QUANTITY
PC02A-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC02A-16-23P
Internal Part NumberEIS-PC02A-16-23P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC02A-16-23P
Related LinksPC02A-, PC02A-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC02A-16-23P Details Description
Related parts for PC02A-16-23P
IC OPAMP GP 85KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 179,316 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf