Amphenol Industrial PC02E-16-26S
PC02E-16-26S picture photo
Mfg. Part Number
PC02E-16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PC02E-16-26S.pdf
Availability of PC02E-16-26S
QUANTITY
PC02E-16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC02E-16-26S
Internal Part NumberEIS-PC02E-16-26S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC02E-16-26S
Related LinksPC02E-, PC02E-16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC02E-16-26S Details Description
Related parts for PC02E-16-26S
PGM ADPT FOR 7700/7751 SERIES (8 datasheet.pdf
IC UART QUAD 64BYTE 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf