Amphenol Industrial PC06A-10-6P(SR)
PC06A-10-6P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-10-6P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06A-10-6P(SR).pdf
Availability of PC06A-10-6P(SR)
QUANTITY
PC06A-10-6P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-10-6P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-10-6P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-10-6P(SR)
Related LinksPC06A-1, PC06A-10-6P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-10-6P(SR) Details Description
Related parts for PC06A-10-6P(SR)
CONN HEADER 27POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf