Amphenol Industrial PC06A-14-19P(SR)
PC06A-14-19P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-14-19P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06A-14-19P(SR).pdf
Availability of PC06A-14-19P(SR)
QUANTITY
PC06A-14-19P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-14-19P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-14-19P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-14-19P(SR)
Related LinksPC06A-14, PC06A-14-19P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-14-19P(SR) Details Description
Related parts for PC06A-14-19P(SR)
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf