Amphenol Industrial PC06A-18-30S(SR)
PC06A-18-30S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-18-30S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-18-30S(SR).pdf
Availability of PC06A-18-30S(SR)
QUANTITY
PC06A-18-30S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-18-30S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-18-30S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-18-30S(SR)
Related LinksPC06A-18, PC06A-18-30S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-18-30S(SR) Details Description
Related parts for PC06A-18-30S(SR)
JUMPER-H1506TR/A3048A/X 3" datasheet.pdf
JUMPER 18A 12MM PIN 6POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1400V 500A datasheet.pdf
T1-3/4 LAMP datasheet.pdf
CUT PUNCH- LEFT datasheet.pdf
RES 361 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 400A datasheet.pdf