Amphenol Industrial PC06A-22-21P(SR)
PC06A-22-21P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-22-21P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06A-22-21P(SR).pdf
Availability of PC06A-22-21P(SR)
QUANTITY
PC06A-22-21P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-22-21P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-22-21P(SR)
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-22-21P(SR)
Related LinksPC06A-22, PC06A-22-21P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-22-21P(SR) Details Description
Related parts for PC06A-22-21P(SR)
HEATSHRINK 1/16 IN X 1000FT CLR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf