Amphenol Industrial PC06A-22-55S(SR)
PC06A-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-22-55S(SR).pdf
Availability of PC06A-22-55S(SR)
QUANTITY
PC06A-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-22-55S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-22-55S(SR)
Related LinksPC06A-22, PC06A-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PC06A-22-55S(SR)
MOSFET N-CH 500V 5.6A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIGNAL L-SERIES datasheet.pdf
4-WALL HEADER 20CONT RIGHT ANGLE datasheet.pdf
MICRO 31C P 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf
FAN AXIAL 170X51MM 48VDC datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 100 V datasheet.pdf