Amphenol Industrial PC06E-14-18P
PC06E-14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-14-18P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06E-14-18P.pdf
Availability of PC06E-14-18P
QUANTITY
PC06E-14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-14-18P
Internal Part NumberEIS-PC06E-14-18P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-14-18P
Related LinksPC06E-, PC06E-14-18P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-14-18P Details Description
Related parts for PC06E-14-18P
IC MPU I186 20MHZ 68CPGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 250A DO205AB datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CABLE MANAGER VERT W/COVER 45RU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.25A VESM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 830MA 220 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT R/A datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf