Amphenol Industrial PC06E-16-26S(SR)
PC06E-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-16-26S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06E-16-26S(SR).pdf
Availability of PC06E-16-26S(SR)
QUANTITY
PC06E-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06E-16-26S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-16-26S(SR)
Related LinksPC06E-16, PC06E-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-16-26S(SR) Details Description
Related parts for PC06E-16-26S(SR)
JACK SCREW W/HDWR 1SET=10PCS datasheet.pdf
RES 62 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 0.3A 6SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.155" 5MM 3LD datasheet.pdf
5+5 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf