Amphenol Industrial PC06E-20-39S(SR)
PC06E-20-39S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-20-39S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06E-20-39S(SR).pdf
Availability of PC06E-20-39S(SR)
QUANTITY
PC06E-20-39S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-20-39S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06E-20-39S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-20-39S(SR)
Related LinksPC06E-20, PC06E-20-39S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-20-39S(SR) Details Description
Related parts for PC06E-20-39S(SR)
CORD ALLIG CLIP PATCH 48" BLACK datasheet.pdf
IC CTRLR DC-DC PWM HV HS 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC AMP DIFF ADC DVR 16BIT 24VQFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-220AB datasheet.pdf
DPST MINIATURE ROCKER SW datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf