Amphenol Industrial PC06P-20-39S
PC06P-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PC06P-20-39S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06P-20-39S.pdf
Availability of PC06P-20-39S
QUANTITY
PC06P-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06P-20-39S
Internal Part NumberEIS-PC06P-20-39S
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06P-20-39S
Related LinksPC06P-, PC06P-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06P-20-39S Details Description
Related parts for PC06P-20-39S
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING SHORT LENGT datasheet.pdf
400UM WTB PLG HARNESS 40CKT datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 2SHT AR datasheet.pdf
30V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf