Amphenol Industrial PC06P-20-39S
PC06P-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PC06P-20-39S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06P-20-39S.pdf
Availability of PC06P-20-39S
QUANTITY
PC06P-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06P-20-39S
Internal Part NumberEIS-PC06P-20-39S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06P-20-39S
Related LinksPC06P-, PC06P-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06P-20-39S Details Description
Related parts for PC06P-20-39S
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 12A 11.4 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1.3UF RADIAL datasheet.pdf