Amphenol Industrial PC06SE-16-26P(SR)
PC06SE-16-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-16-26P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06SE-16-26P(SR).pdf
Availability of PC06SE-16-26P(SR)
QUANTITY
PC06SE-16-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-16-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06SE-16-26P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06SE-16-26P(SR)
Related LinksPC06SE-1, PC06SE-16-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06SE-16-26P(SR) Details Description
Related parts for PC06SE-16-26P(SR)
LED 7-SEG .40" 1DGT SUPER RED CC datasheet.pdf
CONN MMC CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.3A 33.1 MOHM SMD datasheet.pdf