Amphenol Industrial PC06SE-20-16S(SR)
PC06SE-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-20-16S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06SE-20-16S(SR).pdf
Availability of PC06SE-20-16S(SR)
QUANTITY
PC06SE-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06SE-20-16S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C