Amphenol Industrial PC06SE-20-41S
PC06SE-20-41S picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-20-41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06SE-20-41S.pdf
Availability of PC06SE-20-41S
QUANTITY
PC06SE-20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-20-41S
Internal Part NumberEIS-PC06SE-20-41S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06SE-20-41S
Related LinksPC06SE, PC06SE-20-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06SE-20-41S Details Description
Related parts for PC06SE-20-41S
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
32 SIL SLOTTED HEADER datasheet.pdf
TERMINAL WDK 2.5/TR-DU-PE/O TNHE datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X600MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 2.1A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf