Amphenol Industrial PC07A-10-2S
PC07A-10-2S picture photo
Mfg. Part Number
PC07A-10-2S
Brief Description
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PC07A-10-2S.pdf
Availability of PC07A-10-2S
QUANTITY
PC07A-10-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC07A-10-2S
Internal Part NumberEIS-PC07A-10-2S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC07A-10-2S
Related LinksPC07A, PC07A-10-2S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC07A-10-2S Details Description
Related parts for PC07A-10-2S
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS .050" datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.5VC SMB datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SAM4S16 XPLAINED KIT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 30MM CHASSIS datasheet.pdf