Vishay Thin Film PCAN1206E1000BST5
PCAN1206E1000BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PCAN1206E1000BST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 2W 1206
Datasheet Download
PCAN1206E1000BST5.pdf
Availability of PCAN1206E1000BST5
QUANTITY
PCAN1206E1000BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCAN1206E1000BST5
Internal Part NumberEIS-PCAN1206E1000BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPCAN Series of Thin-Film Chip Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCAN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCAN1206E1000BST5
Related LinksPCAN1206, PCAN1206E1000BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PCAN1206E1000BST5 Details Description
Related parts for PCAN1206E1000BST5
IC DAC V-OUT W/REF 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26PS DL PCB AU datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf