TT Electronics/Welwyn PCF0402R-12KBT1
PCF0402R-12KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0402R-12KBT1
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
PCF0402R-12KBT1.pdf
Availability of PCF0402R-12KBT1
QUANTITY
PCF0402R-12KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0402R-12KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0402R-12KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0402R-12KBT1
Related LinksPCF0402, PCF0402R-12KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0402R-12KBT1 Details Description
Related parts for PCF0402R-12KBT1
SLIDE SW SELECTOR 10 POS PC MNT datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10T/MC10F/MDM10T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10.2A 1212-8 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
HIGH GLOSS SHEET 3-2/3X9" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.5A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC2377-20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf