Vicor Corporation V110A48M400BS3
V110A48M400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48M400BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V110A48M400BS3.pdf
Availability of V110A48M400BS3
QUANTITY
V110A48M400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48M400BS3
Internal Part NumberEIS-V110A48M400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48M400BS3
Related LinksV110A48, V110A48M400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48M400BS3 Details Description
Related parts for V110A48M400BS3
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IND PB ILLUM RND GRAY 110V NEON datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
26.04MM X 25.53MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
UNIVERSAL POWER PACK 100-277 VAC datasheet.pdf
3P R/A 5.08 PLUG,ORANGE datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 10' GN datasheet.pdf