TT Electronics/Welwyn PCF0402R-51KBT1
PCF0402R-51KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0402R-51KBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
PCF0402R-51KBT1.pdf
Availability of PCF0402R-51KBT1
QUANTITY
PCF0402R-51KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0402R-51KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0402R-51KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0402R-51KBT1
Related LinksPCF0402, PCF0402R-51KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0402R-51KBT1 Details Description
Related parts for PCF0402R-51KBT1
SCR SENS 600V 1.5A TO92 AMMO datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/BOLT 10.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf