TT Electronics/Welwyn PCF0603-13-1K18BT1
PCF0603-13-1K18BT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0603-13-1K18BT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
PCF0603-13-1K18BT1.pdf
Availability of PCF0603-13-1K18BT1
QUANTITY
PCF0603-13-1K18BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0603-13-1K18BT1
Internal Part NumberEIS-PCF0603-13-1K18BT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0603-13-1K18BT1
Related LinksPCF0603-1, PCF0603-13-1K18BT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0603-13-1K18BT1 Details Description
Related parts for PCF0603-13-1K18BT1
CONN RING 4AWG #1/2 YEL TERMINYL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1/4-18NPT 20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.806 OHM 1% 10W datasheet.pdf