TT Electronics/Welwyn PCF0603R-10KBT1
PCF0603R-10KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0603R-10KBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
PCF0603R-10KBT1.pdf
Availability of PCF0603R-10KBT1
QUANTITY
PCF0603R-10KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0603R-10KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0603R-10KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0603R-10KBT1
Related LinksPCF0603, PCF0603R-10KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0603R-10KBT1 Details Description
Related parts for PCF0603R-10KBT1
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ1 1.97" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 16V 2.2K OHM 80C datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4 POS FEMALE,RA-WIRE 5M datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf