Panasonic Electronic Components ECQ-V1H563JL5
ECQ-V1H563JL5 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H563JL5
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H563JL5.pdf
Availability of ECQ-V1H563JL5
QUANTITY
ECQ-V1H563JL5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H563JL5
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H563JL5
Standard Package2,000
SeriesECQ-V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H563JL5
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H563JL5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H563JL5 Details Description
Related parts for ECQ-V1H563JL5
FERRULE DUALWIRE BLK 16AWG 500PC datasheet.pdf
TERM SGL LVL FT 600V 33A PA VIOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERMINAL CLAMP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 36 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 4W datasheet.pdf