TT Electronics/Welwyn PCF0805PR-5K1BT1
PCF0805PR-5K1BT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805PR-5K1BT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805PR-5K1BT1.pdf
Availability of PCF0805PR-5K1BT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCF0805PR-5K1BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805PR-5K1BT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805PR-5K1BT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805PR-5K1BT1
Related LinksPCF0805P, PCF0805PR-5K1BT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805PR-5K1BT1 Details Description
Related parts for PCF0805PR-5K1BT1
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" YEL NI datasheet.pdf