TT Electronics/Welwyn PCF0805R-102KBT1
PCF0805R-102KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805R-102KBT1
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805R-102KBT1.pdf
Availability of PCF0805R-102KBT1
QUANTITY
PCF0805R-102KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805R-102KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805R-102KBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805R-102KBT1
Related LinksPCF0805R, PCF0805R-102KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805R-102KBT1 Details Description
Related parts for PCF0805R-102KBT1
IC RESET CPU BIPOLAR 3.7V 5SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16DMP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 10POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf