TT Electronics/Welwyn PCF0805R-249KBT1
PCF0805R-249KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805R-249KBT1
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805R-249KBT1.pdf
Availability of PCF0805R-249KBT1
QUANTITY
PCF0805R-249KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805R-249KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805R-249KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805R-249KBT1
Related LinksPCF0805R, PCF0805R-249KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805R-249KBT1 Details Description
Related parts for PCF0805R-249KBT1
CONN HEADER 40 POS STRGHT GOLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 3600RES 2M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE-MALE 6' datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-A 35 CONT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf