TT Electronics/Welwyn PCF0805R-499KBT1
PCF0805R-499KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805R-499KBT1
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805R-499KBT1.pdf
Availability of PCF0805R-499KBT1
QUANTITY
PCF0805R-499KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805R-499KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805R-499KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805R-499KBT1
Related LinksPCF0805R, PCF0805R-499KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805R-499KBT1 Details Description
Related parts for PCF0805R-499KBT1
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
JACKSCREW ASSY 5PCS datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.81"L X 7.87"W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
ISOLATOR CLIP,GREEN,5.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 2.315V 6TDFN datasheet.pdf
CBL RIBN 2COND YELLOW 328.1' datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 90 POS STAG datasheet.pdf
EVAL BOARD ADCMP396EBZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf