AVX Corporation SR291C102KAATR1
SR291C102KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR291C102KAATR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR291C102KAATR1.pdf
Availability of SR291C102KAATR1
QUANTITY
SR291C102KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291C102KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR291C102KAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291C102KAATR1
Related LinksSR291C1, SR291C102KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291C102KAATR1 Details Description
Related parts for SR291C102KAATR1
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 32BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 9SRT datasheet.pdf