Nichicon PCF0J470MCL1GS
PCF0J470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF0J470MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCF0J470MCL1GS.pdf
Availability of PCF0J470MCL1GS
QUANTITY
PCF0J470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0J470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF0J470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0J470MCL1GS
Related LinksPCF0J47, PCF0J470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF0J470MCL1GS Details Description
Related parts for PCF0J470MCL1GS
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS BLACK .156 datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/CUFFS WHITE XS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V 1111 datasheet.pdf