Stackpole Electronics Inc. PCF14JT12M0
PCF14JT12M0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT12M0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12M OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT12M0.pdf
Availability of PCF14JT12M0
QUANTITY
PCF14JT12M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT12M0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT12M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT12M0
Related LinksPCF14, PCF14JT12M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT12M0 Details Description
Related parts for PCF14JT12M0
IC MPU/RESET CIRC 3.70V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf