Stackpole Electronics Inc. PCF14JT180K
PCF14JT180K picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT180K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT180K.pdf
Availability of PCF14JT180K
QUANTITY
PCF14JT180K Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT180K
Internal Part NumberEIS-PCF14JT180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT180K
Related LinksPCF14, PCF14JT180K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT180K Details Description
Related parts for PCF14JT180K
BACKSHELL DB37 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 24-QSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR UCD31380 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf