Vishay/Dale RN55C1673BB14
RN55C1673BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1673BB14
Brief Description
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1673BB14.pdf
Availability of RN55C1673BB14
QUANTITY
RN55C1673BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1673BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1673BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)167k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1673BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1673BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1673BB14 Details Description
Related parts for RN55C1673BB14
FLEX CABLE - AFF04G/AF04/AFE04T datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 4GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V 200MA 3W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf