Stackpole Electronics Inc. PCF14JT20M0
PCF14JT20M0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT20M0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20M OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT20M0.pdf
Availability of PCF14JT20M0
QUANTITY
PCF14JT20M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT20M0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT20M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT20M0
Related LinksPCF14, PCF14JT20M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT20M0 Details Description
Related parts for PCF14JT20M0
TERM BLOCK RCPT 5POS 7MM datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 56 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (AA-120-02) SPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf