Stackpole Electronics Inc. PCF14JT2R70
PCF14JT2R70 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT2R70
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT2R70.pdf
Availability of PCF14JT2R70
QUANTITY
PCF14JT2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT2R70
Internal Part NumberEIS-PCF14JT2R70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT2R70
Related LinksPCF14, PCF14JT2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT2R70 Details Description
Related parts for PCF14JT2R70
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf