Stackpole Electronics Inc. PCF14JT5M10
PCF14JT5M10 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT5M10
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT5M10.pdf
Availability of PCF14JT5M10
QUANTITY
PCF14JT5M10 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT5M10
Internal Part NumberEIS-PCF14JT5M10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT5M10
Related LinksPCF14, PCF14JT5M10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT5M10 Details Description
Related parts for PCF14JT5M10
FIXED IND 150NH 3.05A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 2.5MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CT FOR PGM-8134 6" ID 160MM datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
FUSE TRANSIENT VOLTAGE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf