Stackpole Electronics Inc. PCF14JT82R0
PCF14JT82R0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT82R0
Brief Description
RES 82 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT82R0.pdf
Availability of PCF14JT82R0
QUANTITY
PCF14JT82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT82R0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT82R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT82R0
Related LinksPCF14, PCF14JT82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT82R0 Details Description
Related parts for PCF14JT82R0
CONN FFC CIC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-40V 620MA datasheet.pdf