Stackpole Electronics Inc. PCF14JT8R20
PCF14JT8R20 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT8R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT8R20.pdf
Availability of PCF14JT8R20
QUANTITY
PCF14JT8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT8R20
Internal Part NumberEIS-PCF14JT8R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT8R20
Related LinksPCF14, PCF14JT8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT8R20 Details Description
Related parts for PCF14JT8R20
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A IPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 434.7VC SMD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 8POS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
COLLET FFA.4E. - 12.0MM DIA datasheet.pdf