Stackpole Electronics Inc. PCF14JT910R
PCF14JT910R picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT910R
Brief Description
RES 910 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT910R.pdf
Availability of PCF14JT910R
QUANTITY
PCF14JT910R Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT910R
Internal Part NumberEIS-PCF14JT910R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT910R
Related LinksPCF14, PCF14JT910R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT910R Details Description
Related parts for PCF14JT910R
RES SMD 22.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 1.5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT PIN datasheet.pdf