Nichicon PCF1C221MCL9GS
PCF1C221MCL9GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF1C221MCL9GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCF1C221MCL9GS.pdf
Availability of PCF1C221MCL9GS
QUANTITY
PCF1C221MCL9GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1C221MCL9GS
Internal Part NumberEIS-PCF1C221MCL9GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.05A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1C221MCL9GS
Related LinksPCF1C22, PCF1C221MCL9GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1C221MCL9GS Details Description
Related parts for PCF1C221MCL9GS
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 5TSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-TSOP datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIBR 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM SMD3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTO SENSOR PHOTO 5MM NPN L/DON datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO080F100OV LM datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf