Nichicon PCF1C3R3MCL1GB
PCF1C3R3MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
PCF1C3R3MCL1GB
Brief Description
CAP POLYMER 3.3UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCF1C3R3MCL1GB.pdf
Availability of PCF1C3R3MCL1GB
QUANTITY
PCF1C3R3MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1C3R3MCL1GB
Internal Part NumberEIS-PCF1C3R3MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1C3R3MCL1GB
Related LinksPCF1C3R, PCF1C3R3MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1C3R3MCL1GB Details Description
Related parts for PCF1C3R3MCL1GB
DC/DC CONVERTER 1.8V 13W datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 128X32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 17MM 6.14" datasheet.pdf
BOARD MODULE DEV SYSTEM 8349 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .35M datasheet.pdf
RES 7.44K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 220MA 4.63 OHM datasheet.pdf