Nichicon PCF1D470MCL1GS
PCF1D470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF1D470MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCF1D470MCL1GS.pdf
Availability of PCF1D470MCL1GS
QUANTITY
PCF1D470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1D470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF1D470MCL1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1D470MCL1GS
Related LinksPCF1D47, PCF1D470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1D470MCL1GS Details Description
Related parts for PCF1D470MCL1GS
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.5A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
12 CIR MTS .156 ASSY ON TAPE L datasheet.pdf
PM 5.00/90/17 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 465MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
PNL MNT 24V RED 8MM datasheet.pdf