Nichicon PCF1E220MCL1GS
PCF1E220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF1E220MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
PCF1E220MCL1GS.pdf
Availability of PCF1E220MCL1GS
QUANTITY
PCF1E220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1E220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF1E220MCL1GS
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1E220MCL1GS
Related LinksPCF1E22, PCF1E220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1E220MCL1GS Details Description
Related parts for PCF1E220MCL1GS
TVS DIODE 130VWM 209VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 1.4A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 10W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf