NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PCF2100CT/F1,118
PCF2100CT/F1,118 picture photo
Mfg. Part Number
PCF2100CT/F1,118
Manufacturer
Product Category
PMIC - Display Drivers
Brief Description
IC LCD DRIVER 40SEG 28SOIC
Datasheet Download
PCF2100CT/F1,118.pdf
Availability of PCF2100CT/F1,118
QUANTITY
PCF2100CT/F1,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF2100CT/F1,118
Internal Part NumberEIS-PCF2100CT/F1,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Display Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Display TypeLCD
Configuration40 Segment
InterfaceSerial
Digits or Characters-
Current - Supply20µA
Voltage - Supply2.25 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF2100CT/F1,118
PCF2100CT/F1,118 Details Description
Related parts for PCF2100CT/F1,118
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128PS .050" SLD datasheet.pdf
IC 16BIT LP 2.5MW D/A 20-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 20MA SOT89-3 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PH 40A 600VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
TERM PLUG 50MM HORIZSNAP MT 10C datasheet.pdf