Stackpole Electronics Inc. PCFM12JT390R
PCFM12JT390R picture photo
Mfg. Part Number
PCFM12JT390R
Brief Description
RES CARBON 390 OHM 1/2W 5%
Datasheet Download
PCFM12JT390R.pdf
Availability of PCFM12JT390R
QUANTITY
PCFM12JT390R Order Process
Ship out your order
Specifications of PCFM12JT390R
Internal Part NumberEIS-PCFM12JT390R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCFM12JT390R
Related LinksPCFM12, PCFM12JT390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCFM12JT390R Details Description
Related parts for PCFM12JT390R
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 15POS NATURL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 6POS datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf